Kako funkcioniše vitamin D?
OSNOVE VITAMINA D
Kako funkcioniše vitamin D?
Ažurirano 3. 12. 2020.
Updated December 3, 2020
Menu
Štampaj
Podeli:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
- Vitamin D, bilo da dolazi iz ishrane ili sinteze kože, biološki je neaktivan. Aktivira se uz pomoć dvaju koraka hidroksilacije proteinskih enzima, prvi se odvija u jetri a drugi u bubrezima.

- Pošto vitamin D u adekvatnim količinama može da sintetiše većina sisara ukoliko su dovoljno izloženi sunčevoj svetlosti, onda on nije esencijalan, i tehnički nije vitamin. Umesto toga, može se smatrati hormonom, pri čemu aktivacija pro-hormona vitamina D rezultira aktivnim oblikom, kalcitriolom, koji zatim proizvodi dejstvo na više lokacija.
Kolekalciferol se u jetri pretvara u kalcifediol (25-hidroksikolekalciferol), a ergokalciferol se pretvara u 25-hidroksiergokalciferol. Ova dva metabolita vitamina D (zvana 25-hidroksivitamin D ili 25(OH)D) predstavljaju faktore koji se mere kako bi se utvrdilo stanje vitamina D kod neke osobe.
- Kalcifediol se dalje hidroksilira putem bubrega da bi se formirao kalcitriol (poznat i kao 1,25-dihidroksikolekalciferol), biološki aktivni oblik vitamina D.
- Kalcitriol cirkuliše kao hormon u krvi, ima glavnu ulogu u regulisanju koncentracije kalcijuma i fosfata, i podstiče zdrav rast i obnavljanje kostiju. Kalcitriol ima i druge efekte, utiče na rast ćelije, neuromuskularnu i imunološku funkciju, i smanjuje zapaljenje.
Podeli:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
