Šta je vitamin D?
OSNOVE VITAMINA D
Šta je vitamin D?
Ažurirano 3. 12. 2020.
Updated December 3, 2020
Menu
Štampaj
Podeli:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
- Od svih hranljivih sastojaka koje savremena medicina i nauka priznaju, najpopularnija je kategorija vitamina. Svi znamo osnovne stvari, vitamin C je dobar za naš imuni sistem, vitamin B12 je dobar jer nam pojačava energiju, i tako dalje. Jedan od manje poznatih članova te grupe, i jedan koji je zaista jedinstven, jeste vitamin D.

Vitamin D je grupa sekosteroida koji se rastvaraju u mastima, i koji su odgovorni za povećanje apsorpcije kalcijuma, magnezijuma i fosfata u crevima, i mnoge druge biološke efekte. Kod ljudi, najvažnija jedinjenja u ovoj grupi jesu vitamin D3 (poznat i kao holekalciferol) i vitamin D2 (ergokalciferol).
- Primarni, prirodni izvor vitamina je sinteza kolekalciferola u donjim slojevima epidermisa kože putem hemijske reakcije koja zavisi od izlaganja suncu (posebno UVB zračenju). Kolekalciferol i ergokalciferol mogu se dobiti putem ishrane ili korišćenjem suplemenata.
- Vitamin D, ili „vitamin Sunca“, važan je saveznik našem zdravlju u svim životnim dobima. Primarna funkcija vitamina D jeste pravilan razvoj našeg skeletnog sistema, kao i pospešivanje opšteg zdravlja kostiju, jer reguliše način na koji naše telo apsorbuje razne hranljive sastojke direktno povezane sa zdravim kostima.
- U poslednje vreme, brojna istraživanja navode da vitamin D ima daleko značajniju ulogu u našem zdravlju, jer može uticati na pravilno funkcionisanje imunog sistema, pomoći u regulisanju šećera u krvi i u lečenju drugih ozbiljnih bolesti, kao što su razni oblici kancera, multipla skleroza, mentalni poremećaji i hipertenzija.
Podeli:
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
